هر چیزی که برای درمان ارتودنسی با ارتودنسی شفاف یا الاینر باید بدونی ! ​

لابراتوار اتیوس
6 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 10 دقیقه
چکیده: الاینر یا ارتودنسی نامرئی عالیه ! ارتودنسی نامرئی یا شفاف و یا ااینویزالاین، حالا هر جور میخوای صداش بزن، تکنولوژی جدیدی در درمان های ارتودنسی هست که توسط الاینرهای شفافی انجام میشه. این روش جدید ارتودنسی باعث شده درمان ارتودنسی خیلی راحت تر بشه و دیگه کسی به علت قابل مشاهده و واضح بودن دستگاه ارتودنسی سیمی و درسر های زیادی که داشت، از درمان ارتودنسی منصرف نشود. افراد بسیاری به علت نامرتبی دندان ها قصد ارتودنسی کردن دندان ها را دارند، اما به دلیل مشکل ظاهری ارتودنسی سنتی یا سیمی منصرف می شوند، اما امروزه دیگه با ارتودنسی نامرئی ضعف بزرگ درمان ارتودنسی رفع شده و در ارتودنسی شفاف یا نامرئی با تکنولوژی به روز، به راحتی می تونید موقع غذا خوردن، الاینر خود را از دهان خارج کندی و بعد از میل فرمودن و تمیر کردن دندان و مسواک زدن دندان ها، دوباره الاینر را در جای خود قرار دهید.

ارتودنسی شفاف
ساده ترین روش ارتودنسی

فهرست مطالب

ارتودنسی نامرئی یا شفاف چیست؟ (تعریف خودمانی از این روش ارتودنسی)

یک متخصص ارتودنسی، جدای از اینکه دانش بسیار زیادی برای برطرف کردن ناهماهنگی‌های دندانی و فکی دارد، برای اینکه بتونه دندان‌ها را به صورت منظم، ردیف و تراز کنه، از ابزار ها و تجهیزاتی کمک میگیره که بهش دستگاه‌های ارتودنسی گفته میشه.

این دستگاه‌ها را معمولاً بر اساس روش درمان، شکل و ظاهر دسته بندی می کنند. یعنی ما چند دسته بندی مختلف برای دستگاه های ارتودنسی داریم. مثلا اینکه دستگاه ارتودنسی ثابت یا متحرک باهش، یک معیار رایج در دسته‌بندی دمان های ارتودنسی هست. در این نوع نامگذاری (یا دسته بندی)، ارتودنسی ثابت به دستگاه‌هایی که در تمام طول درمان به دندان‌ها می‌چسپند گفته می شوند و ارتودنسی متحرک به دستگاه‌های متحرک با قابلیت جابجایی گفته می شود.

یک زمانی هم هست که دستگاه‌ها را بر اساس قابل توجه بودن یا نبودن (نامرئی بودن یا نبودن) دسته‌بندی می‌کنند. در این مدل دسته بندی، به استفاده از دستگاه‌هایی که حین درمان قابل مشاهده هستند و دیگران به راحتی متوجه می‌شوند شما ارتودنسی کرده‌اید، “ارتودنسی مرئی” و به استفاده از دستگاه‌هایی که به سختی قابل مشاهده هستند، “ارتودنسی نامرئی” گفته می‌شود. در واقع در ارتودنسی نامرئی دستگاه هایی که برای صاف و منظم کردن دندان های شما استفاده می شوند چندان قابل توجه و در چشم نیستند گویی که اصلاً وجود ندارند.

مراحل ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف

منظم شدن دندان ها با کمک الاینرهای شفاف واقعا ساده است. اینجا همه چیز با مراحل ارتودنسی ثابت متفاوت است. افرادی که با دستگاه های ثابت درمان می شوند ممکن است زمان زیادی را صرف نصب براکت و سیم کنند. اینکار هم برای متخصص و هم برای بیمار کمی خسته کننده است. بعد از نصب دستگاه ها نیز ممکن است بیمار تا چند روز احساس ناخوشایندی داشته باشد. البته همه چیز بعد از اینکه بیمار به سیم و براکت عادت کرد بهتر می شود. اما ما در هیچ یک از مراحل درمان با الاینرهای شفاف با این مشکلات روبرو نمی شویم. زیرا راحتی و آسایش شما با این روش کاملا فراهم است.

برای اینکه با مراحل ارتودنسی نامرئی آشنا شوید ما به صورت خلاصه چیزهایی که در هر مرحله تجربه می کنید را اینجا توضیح داده ایم: 👇

1- ویزیت و معاینه

ویزیت چندان طول نمی کشد. دکتر درویش پور خیلی زود شما را معاینه کرده و درباره مشکلی که دندان هایتان دارند به شما توضیحات کاملی ارائه می دهند. برای اینکه میزان نامرتبی دندان ها تمام دندان ها از ریشه مشخص شود تصاویر رادیوگرافی از دهان و دندان شما نیز تهیه می شود. گرفتن این عکس ها برای شما اصلا خطری ندارد زیرا هم میزان اشعه کم است و هم از شما محافظت می شود.

2- گرفتن اسکن دندان های شما

این یک مرحله جالب است. یکی از همکاران ما با کمک یک دستگاه کوچک اسکنر سیار، که به سیستم کامپیوتری وصل است، از دندان های شما اسکن می گیرد. اینکار نیز زیاد طول نمی کشد. اما ما سعی می کنیم برای اینکه اسکن به صورت کامل انجام شود با حوصله اینکار را انجام دهیم. همزمان با چرخاندن اسکنر در دهان شما، اسکن دندان ها در یک مانیتور به نمایش در می آید. پس از چند دقیقه خودتان هم می توانید تصاویر 3 بعدی دندان هایتان را مشاهده کنید و ببینید دقیقا در چه وضعیتی قرار دارند.

3- ساخته شدن قالب دندانی شما + الاینرها

بر اساس نتایج اسکن، چند قالب مختلف از دندان های شما ساخته می شود. قالب ها در بخش دیگری از دستگاه گذاشته می شود تا از روی آن ها الاینرهای شفاف شما ساخته شود. بر اساس قالب های اولیه ممکن است تعداد زیادی الاینر ساخته شود که باید به ترتیب استفاده کنید.

4- شروع استفاده از الاینرها + مراجعات دوره ای

دکتر درویش پور یا یکی از دستیاران داخل کلینیک الاینرهای آماده شده را به شما می دهد. بعد از آن آموزش کامل نحوه استفاده از الاینرها به شما ارائه می شود. ممکن است نیاز باشد شما هر چند هفته یکبار برای ارزیابی نتایج درمان به مطب دکتر درویش پور مراجعه کنید.

5- اتمام درمان

با استفاده از آخرین الاینر شفاف آخرین گام از مراحل ارتودنسی نامرئی نیز از راه می رسد. شما اکنون دندان های کاملا مرتبی دارید و این هم برای ما خوشایند است و هم برای شما نوید یک زندگی جدید با لبخندی بهتر است.

مزایای ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف (10 مزیت اصلی)

به عقیده متخصصان و نظر بیمارانی که با این روش دندان هایشان را مرتب کرده اند، الاینرها بهترین روش ارتودنسی نامریی هستند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا چنین ادعایی را مطرح می کنیم. اما از میان تمام این دلایل، ما به ذکر و توضیح 10 مزیت بزرگ الاینرها بسنده می کنیم.

با کمک الاینرهای شفاف می توان نامرتبی های زیادی را برطرف کرد. به عنوان مثال نامرتبی های جزئی تا متوسط زیر همگی به راحتی توسط ارتودنسی شفاف برطرف می شوند:

  • فاصله بین دندان ها
  • کج بودن دندان ها
  • جلو بودن دندان ها در فک بالا
  • جلو بودن دندان ها در فک پایین
  • فاصله بین دندان های جلو در فک بالا و پایین حتی حین بسته بودن دهان
  • و …

از اصلی ترین و مهمترین مزایای الاینرهای شفاف این است که بر خلاف سایر انواع ارتودنسی نامرئی که نیمه نامرئی هستند و یا قابل تشخیص ترند، الاینرها واقعا نامرئی هستند و کسی متوجه آن ها نمی شود.

 

نامرئی بودن الاینرها باعث می شود که آن ها برای افراد شاغلی که مدام در معرض ارتباط با دیگران هستند و دوست ندارند مورد قضاوت کسی قرار بگیرند تبدیل شوند.

شما می توانید هرچیزی که قبل از ارتودنسی شفاف می خوردید، بعد از آن نیز بخورید. زیرا برعکس ارتودنسی فلزی ثابت، شما می توانید قبل از خوردن چیزی الاینرهای شفاف خود را بیرون آورده و بعدا دوباره سرجایشان قرار دهید.

تمیز کردن خود الاینرهای شفاف بسیار آسان است. هر بار که چیزی می خورید الاینرهای خود را بیرون آورده و بعد از شستشوی دهان با آب و مسواک زدن، یک آب به الاینرهای خود می زنید و دوباره آن ها را سر جایشان قرار می دهید.

 

هر هفته نیز یکبار آن ها را داخل محلول های خاصی قرار می دهید تا کاملا تمیز شوند. این ساده ترین روش تمیز کردن وسایل ارتودنسی است بنابراین ما آن را یکی از مزایای ارتودنسی نامرئی به شمار می آوریم.

کسانی که ارتودنسی ثابت فلزی انجام داده اند چالش تمیز کردن دهان و دندان و پایبندی دشوار به مسائل بهداشتی را درک می کنند. آن ها خوب می دانند که برای تمیز کردن دندان ها باید زمان زیادی بگذارند، سیم و براکت را تمیز کنند، مسواک بزنند و سپس از نخ دندان استفاده کنند. مشکل اینجاست که بعد از خوردن هر چیزی باید این مراحل تکرار شود.

 

اما یکی از مزایای ارتودنسی نامرئی این است که دیگر نیازی به صرف این همه وقت برای تمیز کردن دندان ها نیست. شما الاینرهای خودتان را بر میدارید و مانند همیشه مسواک زده و نخ دندان می کشید. اینکار بسیار ساده و مانند همیشه خواهد بود.

از آنجایی که بیشتر افراد جامعه نامرتبی های جزئی تا متوسط دارند، الاینرهای شفاف بهترین گزینه برای رفع نامرتبی دندانی در بیشتر افراد جامعه هستند. به طور کلی الاینرها مشکلات جزئی تا متوسط را به خوبی و در مدت زمان کوتاه تری نسبت به ارتودنسی ثابت برطرف می کنند. میانگین مدت زمان ارتودنسی شفاف 6 ماه تا 1 سال است.

خانم های باردار به دلیل مشکلاتی که در دوران بارداری دارند نباید ارتودنسی انجام دهند. آن ها باید تا زمان زایمان صبر کنند زیرا تحمل چالش های طی مدت زمان ارتودنسی برای این عزیزان کمی دشوار است.

اما خبر خوب این است که مادران باردار می توانند ارتودنسی شفاف انجام دهند. الاینرها برای بارداران هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و بدون نیاز به مراجعه بیشتر، تحریک دهان و دندان و یا مسائل دیگر دندان هایشان را مرتب کنند. اگر باردار هستید و اصرار به مرتب کردن دندان ها در دوران بارداری دارید، به فکر ارتودنسی نامرئی یا شفاف با الاینرها باشید.

اگر سن بالا دارید (بالای 50 سال) و دندان هایتان مقداری نامرتب است، بهترین روش برای مرتب کردن دندان هایتان ارتودنسی بی رنگ با الاینرهای شفاف است. بدون محدودیت، بدون توجه و بدون دردسرهایی که جوانان برای مرتب کردن دندان ها میکشند، شما می توانید با الاینرها خیلی زود دندان هایتان را منظم کنید.

به درمان سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشک یا در خانه، بلیچینگ گفته می شود. بلیچینگ دندان یا (tooth whitening) معمولا در یک یا چند جلسه کوتاه انجام می شود و می تواند دندان ها را برای مدت زمان طولانی (بیش از 1 سال) سفید کند.

 

بلیچینگ به دو صورت داخل مطب و یا در خانه انجام می شود. در داخل مطب، بلیچینگ به روشی ایمن و با کمک نورهای خاص یا لیزر انجام می شود. اما بلیچینگ در منزل با کمک قالب یا (تری) انجام می شود. روش کار به این صورت است که شما ژل سفید کننده را داخل قالب ریخته و آن را روی دندان ها قرار می دهید. ساخت این ژل ها هزینه زیادی دارد و ممکن است به ازای هر فک 2 میلیون هزینه روی دست شما بگذارد.

 

اما یکی از مزایای ارتودنسی نامرئی این است که شما دیگر نیازی به این قالب ها ندارید زیرا ژل سفید کننده را مستقیما داخل الاینر ارتودنسی شفاف خود میریزید و بدون صرف هزینه اضافه دندان هایتان را سفید می کنید.

سایر انواع ارتودنسی نامرئی (لینگوال و سرامیکی) هر دو نیاز به مراجعات و ویزیت های متعدد دارند. ممکن است نیاز باشد هر ماه یکبار برای ویزیت مراجعه کنید. اما خبر خوب این است که ارتودنسی شفاف با الاینرها، نیاز بسیار کمتری به ویزیت های دوره ای دارد. ممکن است هر دو ماه یا هر 4 ماه یکبار نیاز به این جلسات داشته باشید.

 

و این واقعا خبر خوبی است. زیرا شما قرار نیست نگران جلسات دوره ای باشید و یا مدام مرخصی بگیرید تا خود را سر وقت به مطب متخصص خود برسانید. در ثانی هزینه های جانبی شما نیز کاهش پیدا می کند.

معایب ارتودنسی نامرئی چیست؟ (با الاینرها)

سوای از تمام مزایای ارتودنسی نامرئی، تعدادی نکته منفی در خصوص این دستگاه ها وجود دارد که باعث شده هر کسی به سمت آن ها نرود. به عنوان مثال موارد زیر همگی جزء معایب ارتودنسی نامرئی هستند:

  • مراقبت و نگهداری آن‌ها کمی چالش‌برانگیز است
  • افراد فراموشکار ممکن است پلاک های شفاف ارتودنسی خود را پس از هر بار در آوردن به موقع در جای خود قرار ندهند و طول مدت ارتودنسی با آن بیشتر شود.
  • افرادی که مشاغل پررسک و تماسی دارند ممکن است دستگاه نامرئی برایشان مناسب نباشند.
  • امکان شل شدن پلاک های شفاف ارتودنسی وجود دارد

نحوه تمیز کردن الاینر ها

الاینرهای ارتودنسی نامرئی باید از آب و صابون استفاده شود. از استفاده از مواد شیمیایی برای تمیزکردن آن‌ها خودداری نمایید.

نگهداری الاینر ها

برای نگهداری الاینرهای ارتودنسی نامرئی، آن‌ها را در جعبه خودشان قرار داده و از گرما و نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.

تعویض الاینر ها با الاینر های جدید

بهتر است الاینرهای ارتودنسی نامرئی را هر دو هفته یکبار تعویض کنید. تعویض به موقع الاینر جدید، در دندان‌های شما فشار کمتری ایجاد می‌کند و باعث بهبود درمان شما خواهد شد.

باید ها و نباید های الاینر

نحوه درآوردن الاینر ها

برای درآوردن الاینرهای ارتودنسی نامرئی، از دو دستهای خود برای گرفتن لبه‌های آن‌ها استفاده کنید و با کشیدن به سمت بالا و پایین، آن‌ها را از دندان‌های خود جدا کنید.

اگر الاینر های شما شکست یا گم شد چکار کنید ؟

اگر الاینرهای شما شکست یا گم شد، به دنبال پیدا کردن آن‌ها برای استفاده ادامه‌ای نباشید. به دندان‌پزشک خود اطلاع دهید تا در زمان مناسب، الاینر جدید برای شما فراهم شود.

چه زمانی باید با دکترتان ویزیت داشته باشید

قرار دادن الاینر ها در جای خود

بعد از تمیز کردن دندان‌ها، الاینرهای ارتودنسی نامرئی را به طور صحیح بر روی دندان‌های خود قرار دهید و با استفاده از انگشتان خود، آن‌ها را به محل درست خود بچینید.

الاینر نگهدارنده رمز موفقیت

نگهدارنده‌های پس از درمان ارتودنسی (Retainer) به عنوان یک دستگاه کوچک و ثابت یا قابل حرکت استفاده می‌شوند تا از جابجایی دندان‌ها پس از درمان، جلوگیری کنند.

متداول و بیشترین سوالات مطرح شده شما عزیزات درباره ارتودنسی نامرئی یا شفاف

ارتودنسی نامرئی یا لاینرهای شفاف، با استفاده از پلاک‌هایی شفاف و سفت با استفاده از نرم‌افزارهای سه بعدی، در ابتدا دندان های بیمار در موقعیت مطلوب قرار داده می‌شوند؛ سپس در ازای هر مرحله از درمان، دندان‌های بیمار با استفاده از پلاک جدیدی که بهبودهای مناسب را معرفی می‌کند، تنظیم و تست می‌شوند. این تکنیک به علت شفافیت پلاک‌ها، جایگزین مطرحی برای برخی بیمارانی است که از چهره‌پردازی ارتودنسی های سنتی نمی‌پردازند.

ارتودنسی نامرئی گزینه‌ای جذاب برای افرادی است که به دنبال درمان دندان های خود هستند، اما نمی‌خواهند دستگاه‌های قابل مشاهده را در دهان خود داشته باشند. این روش معمولاً باعث کاهش تاثیرات زیبایی و شکنندگی شدیدی که در حالت سنتی مشاهده می‌شود، می‌شود. اما برخی موارد نیاز به ارتودنسی سنتی دارند، به عنوان مثال درمان‌های پیچیده تری که نیاز به فشار بیشتری دارند.

مدت زمان درمان ارتودنسی شفاف بستگی به میزان اصلاحات لازم و هدف درمان دارد. در صورتی که نیاز به تغییرات کوچک باشد، درمان ممکن است در عرض چند ماه به پایان برسد، اما در صورتی که کار بیشتری برای اصلاح دندان‌ها لازم باشد، مدت زمان بیشتری نیاز خواهد بود که ممکن است تا چندین سال طول بکشد.

درمان ارتودنسی نامرئی (شفاف) معمولاً درد زیادی ندارد، اما در شروع درمان و پس از تغییرات دستگاه درد و عدم راحتی ممکن است ایجاد شود  و به مرور زمان کمتر خواهد شد و به آن عادت خواهید کرد و دیگر متوجه آن نخواهید شد.

هزینه درمان ارتودنسی نامرئی (شفاف) بستگی به شرایط دارد و تعداد الاینر تعیین شده برای شما می باشد که براساس مواردی مانند میزان به هم ریختگی دندان ها و اصلاحات مورد نیاز، طول درمان و سن، جنسیت و سایر موارد تخصصی  در درمان ارتودنسی، متفاوت می باشد. اما در برخی موارد، هزینه درمان ارتودنسی نامرئی بیشتر از درمان سنتی خواهد بود.

بله، با ارتودنسی نامرئی می‌توان غذای سخت و خوراکی‌های نرم را بدون مشکل خورد. الاینر های این نوع ارتودنسی قابل درآوردن هستند و پس از مصرف غذا می‌توان آن‌ها را در جای خود قرار داد. با این حال، پس از مصرف غذاهای سخت و شیرین، بهتر است دندان‌ها را نظافت کرده و از محافظت مناسبی برای دندان‌های خود اطمینان حاصل کنید.

خیر، درمان ارتودنسی نامرئی برای بعضی افراد مناسب نیست. مثلاً در صورت داشتن مشکلات جدی فکی و دندانی، نیاز به ارتودنسی سنتی یا جراحی ممکن است باشد. همچنین برخی عوارض جانبی مانند درد، التهاب و آسیب دیدگی دندان‌ها نیز ممکن است رخ دهد. بهتر است با پزشک خود درباره این موضوع مشورت کنید.

درمان ارتودنسی نامرئی برای بعضی به هم ریختگی‌های دندانی، مانند بزرگی و پیچیدگی شدید درمان مناسب نیست. همچنین در صورت وجود فاصله بسیار بزرگ یا انحراف شدید در فک، ارتودنسی نامرئی ممکن است موثر نباشد. با این حال، در بسیاری از موارد، ارتودنسی نامرئی جایگزین مناسبی برای درمان به هم ریختگی‌های دندانی است.

بله، با استفاده از الاینرهای ارتودنسی نامرئی، می‌توانید به راحتی ورزش کنید و هیچ گونه ناراحتی و مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد. این نوع ارتودنسی شفاف است و در حین ورزش کمی آزار دهنده است، اما شما همچنان می‌توانید به فعالیت‌های ورزشی خود ادامه دهید. در صورتی که به ورزشاتان خطرناک تلقی می‌شود، می‌توانید از محافظ دهانی استفاده کنید تا به دندان‌هایتان و ارتودنسی نامرئی خود محافظت کنید.

برای استفاده از ارتودنسی نامرئی، ابتدا باید دندان‌های شما مورد بررسی قرار بگیرد. در صورت وجود مشکلات فک و دندانی، نیاز به درمان قبل از شروع ارتودنسی نامرئی ممکن است باشد. به همین دلیل، بهتر است پیش از استفاده از ارتودنسی نامرئی، با پزشک خود مشورت کنید و نظر او را بپرسید. این به شرایط دندان‌های شما بستگی دارد و همه موارد یکسان نیستند.

بله، با ارتودنسی نامرئی می‌توان به همان نتایجی که با ارتودنسی سنتی به دست می‌آید، دست یافت. در واقع، ارتودنسی نامرئی به دلیل ساخت توسط نرم‌افزارهای پیشرفته، می‌تواند دقت بالاتری داشته باشد و با استفاده از تصاویر سه بعدی و برنامه های رایانشی، به دقت بیشتری در تصحیح مشکلات ارتودنسی دندان‌ها و فک‌ها دست یابد. همچنین، ارتودنسی نامرئی از لحاظ ظاهری جذابیت بیشتری دارد، زیرا درون دهان بر روی دندان‌ها قرار دارد و نظر افراد به سمت آن جلب نمی‌شود.